Stoner csalódott Rossiban az emlékezetes ütközésük után, és nem ez volt az egyetlen sérelme

Casey Stoner elárulta, csalódott volt Valentino Rossinak a 2011-es Spanyol Nagydíjon történt ütközésük utáni viselkedését látva. A kétszeres világbajnoknak riválisa korábbi megnyilvánulása sem tetszett.

Ha az ember felidézi Casey Stoner és Valentino Rossi rivalizálását, akkor az ausztrál versenyzőt minden bizonnyal a Ducatin, míg ellenfelét a Yamahán látja lelki szemei előtt. Valóban ebben az időszakban vívták a legnagyobb csatáikat, de a legemlékezetesebb ütközésük nem ekkor történt, hanem miután mindketten gyártót váltottak.

2011-ben Rossi Stoner helyére igazolt, míg vetélytársa Hondára váltott. A szezon második futamán, a jerezi Spanyol Nagydíjon a kilencszeres világbajnok megtámadta az ausztrál motorost a második helyért. A manővert a 8. körben, az 1-es kanyarban hajtotta végre, és maga az előzés tiszta is volt, csak aztán elesett, motorja pedig Stonerét is magával vitte.

MotoGP: Rossi reißt Stoner um, Jerez 2011@ValeYellow46 @Official_CS27 MotoGP: Rossi takes Stoner out, Jerez 2011 pic.twitter.com/9cqra8FrNw

— Racing News (@RacingNews56) April 28, 2015

Rossi végül visszaült a versenygépére, és az ötödik helyen ért célba, a szezon későbbi világbajnoka viszont kiesett. A leintés után aztán az akkor 32 esztendős pilóta odament riválisához, hogy bocsánatot kérjen, és ekkor hagyta el Stoner száját a híres mondat, miszerint „az ambíciód túlnőtte a tehetségedet”. Most elárulta, nem nyerte el a tetszését, hogy utódja még csak a sisakját sem vette le.

„Abban a pillanatban kicsit csalódott voltam, hogy Valentino sisakkal [a fején] jött oda – nyilatkozta a Moto.it által közzétett videóban. – Hibák előfordulnak, de egyértelmű volt, hogy mivel nehéz helyzetben volt a Ducatival, az első adandó alkalommal vissza kellett szereznie a büszkeségét. Élt a lehetőséggel, de nagyot hibázott. Lényegében azt mondtam, hogy akkoriban az ambíciója nagyobb volt a tehetségénél. Amikor visszatért a bokszba bocsánatot kérni, és a kesztyűje, illetve a sisakja is rajta volt… Én az ilyet nem nagyon tisztelem. Ha [csak] hozzám jön, és nem nyilvánosan [teszi], az más lett volna. Nagyon csalódott voltam, amikor láttam, ahogyan jön be a bokszba.”

Nem ez volt az egyetlen eset, amikor Stoner nem érezte helyesnek Rossi viselkedését. Az ausztrál versenyző úgy hagyta ott a Ducatit, hogy sokakkal jó viszonyt ápolt, így eljutott a fülébe, hogy a kilencszeres világbajnok miket mondott róla. Rossiék nem túl hízelgő véleményt fogalmaztak meg vele kapcsolatban, amit nem elsősorban saját maga miatt érzett igazságtalannak.

„Nem szabad elfelejteni, hogy sok közeli barátom van a Ducatinál – fogalmazott Stoner. – Szóval még ha többé nem is voltam velük, ez a vezetőség miatt történt, nem a szerelők, a mérnökök és mindenki más miatt, akivel szoros kapcsolatban álltam. Amikor Vale megérkezett a Ducatihoz, azt is nehéz volt végignézni, mert tudtam, mekkora nyomás alatt vannak, és ezt nem érdemelték meg. Nagyszerű munkát végeztek. Rengeteget dolgoztunk a rendelkezésünkre álló költségvetésből, amely nagyon alacsony volt. Sajnos Valentino és a mérnöke, Jeremy Burgess nagyon negatívan beszéltek rólam és a csapatomról. Lényegében azt mondták, hogy semmit sem tudunk, és hogy nagyon gyorsan megjavítják a motort. Ezt nagyon sérelmezem a csapatom miatt. Még azzal a költségvetéssel is a bajnoki címért küzdöttünk, ami több, mint amit ők egy nagyobb költségvetéssel elmondhatnak magukról.”

Stoner számára alighanem elégtételt jelentett az idény alakulása. Ő tíz győzelemmel megszerezte pályafutása második és egyben utolsó világbajnoki címét, Rossinak viszont rémálomszerűen alakult a ducatis kaland. Első közös szezonjukban mindössze egyszer, a Francia Nagydíjon állhatott dobogóra, akkor is csak a legalsó fokára, míg a következő idényben is csupán két második helyig jutott. Összességében kijelenthető, hogy a tisztán olasz házasság óriási kudarcot hozott.

Sztrókot kapott, mégis visszatér a legendásan veszélyes futamra a tizenhatszoros győztes